Pinoterapia – metoda terapeutyczna stworzona przez polskiego dr. ortopedii Radosława Składowskiego. Jest ona mostem pomiędzy medycyną konwencjonalną, a niekonwencjonalną. Łączy ona zdobycze dalekowschodniej akupresury i akupunktury oraz zachodniej refleksoterapii, nauki o układzie nerwowym somatycznym i wegetatywnym. Pinoterapia jest metodą nieinwazyjną zapewniająca odreagowanie psychologiczne i nerwowe, znosi napięcia stresowe obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Reguluje potencjały własne nerwów, wzbudza utracone przewodnictwo nerwowe.
Działanie terapeutyczne w pinopresurze opiera się na możliwościach samoleczniczych organizmu, jak również na wiedzy z zakresu elektryczności tkanek. W ostatnich latach powięzi przypisuje się coraz większe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Powięź w większości składa się
z białek, które mają zdolność przewodnictwa elektrycznego. Wszelakie uszkodzenia powięzi bądź odkształcenia spowodowane urazem czy napięciem tkanek prowadzą do powstania słabego pola elektrycznego, który jest zjawiskiem działania piezoelektrycznego.
Pinoterapia zalecana jest szczególnie przy różnych schorzeniach ortopedycznych jak i neurologicznych. Do tych schorzeń możemy zaliczyć:

-bóle głowy/migreny

-bóle mięśniowo-powięziowe

-ograniczenia zakresu ruchu w stawach

-bóle kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego

-bóle pooperacyjne i pourazowe

-bóle przeciążeniowe

-neuropatie

-zaburzeń naczyniowo-ruchowych

-psychosomatycznych.

Przeciwwskazania:

-nowotwory

-zmiany skórne (rozsiane i ropne)

-ciąża

-epilepsja

-stan po przebytym zawale serca (do 2 tygodni)

-tętniaki naczyniowe

-skaza naczyniowa

Pinoterapia jest w pełni nieinwazyjną metodą, która uciska i stymuluje określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów, czyli miedzianych gwoździ czy noży (katów), skóra nie jest wtedy przebijana. Bodźcowanie skóry pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.
Do terapii stosuje się piny wykonane z mosiądzu i miedzi. Dzięki ich ostrym końcom możemy stymulować układ nerwowy, zaś dzięki wąskim zakończeniom pracować na powięzi. Katy są uniwersalnym narzędziem służącym do pracy na tkankach miękkich. Dzięki ich gładkim powierzchniom możemy wykonywać mobilizacje powięzi , gua-sha oraz aplikacje, które są charakterystyczne dla wyżej wymienionej metody. Koniec kata umożliwia pracę odruchową i neuromobilizacyjną nerwów.
Metoda doktora Składowskiego to nowe spojrzenie na ciało człowieka jako całość, a nie poszczególne jego elementy. Dzięki temu możemy spojrzeć na ciało pacjenta jako zintegrowany system.